محدودیتهای ذهنی

نتیجه آزمایشات بر حیوانات به سادگی به ما نشان می دهند که چطور محدودیتهای ذهنی تحمیل شده از طرف محیط بر ما تاثیر می گذارد. آزمایشات انجام شده بر کَک،فیل و دلفین مثال خوبی هستند:

ککها حیوانات کوچک جالبی هستند آنها گازمی گیرند و خیلی خوب می پرند آنها به نسبت قدشان قهرمان پرش ارتفاع هستند. اگر یک کک را در ظرفی قرار دهیم از آن بیرون می پرد. پس از مدتی روی ظرف را سرپوش می گذاریم تا ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد.
کک می پرد و سرش به در ظرف می خورد و  پایین می افتد. دوباره میپرد و همان اتفاق می افتد! این کار مدتی تکرار می کند. سر انجام در ظرف را بر می داریم و کک دوباره می پرد ولی فقط تا همان ارتفاع! سرپوش برداشته شده درست است ومحدودیت فیزیکی رفع شده است ولی کک فکر می کند این محدودیت همچنان ادامه دارد!
فیلها را می توان با محدودیت ذهنی کنترل کرد. پای فیلهای سیرک را در مواقعی که نمایش نمی دهند می بندند. بچه فیلهارا با طنابهای بلند وفیلهای بزرگ را با طنابهای کوتاه به نظر می آید که باید بر عکس باشد زیرافیلهای پرقدرت به سادگی می توانند میخ طنابها را از زمین بیرون بکشند ولی این کار را نمی کنند !
علت این است که آنها در بچگی طنابهای بلند را کشیده اند و سعی کرده اند خود را خلاص کنند وسرانجام روزی تسلیم شده دستاز این کار کشیده اند!
از آن پس آنها تا انتهای طناب می روند ومی ایستند آنها این محدودیت را پذیرفته اند.
دکتر ادن رایل یک فیلم آموزشی در موردمحدودیتهای تحمیلی تهیه کرده است . نام این فیلم "می توانید بر خود غلبه کنید" است. در این فیلم یک نوع دلفین در تانک بزرگی از آب قرار می گیرد نوعی ماهی که غذای مورد علاقه دلفین است نیز در تانک ریخته می شود . دلفین به سرعت ماهیها را می خورد . دلفین که گرسنه می شود تعدادی ماهی دیگر داخل تانک قرار میگیرند ولی این بار در ظروف شیشه ای دلفین به سمت آنها می آید ولی هر بار پس ازبرخورد با محافظ شیشه ای به عقب رانده می شود پس از مدتی دلفین از حمله دست می کشدو وجود ماهیها را ندیده می گیرد . محافظ شیشه ای برداشته می شود و ماهی ها در داخلتانک به حرکت در می آیند آیا می دانید چه اتفاقی می افتد ؟ دلفین از گرسنگی می میردغذای مورد علاقه او در اطرافش فراوان است ولی محدودیتی که دلفین پذیرفته است او رااز گرسنگی می کشد .
از آنجا که نحوه ی عملکرد مغز جانوران از این نظر بسیار شبیه به هم است ما می توانیم از این آزمایشات بفهمیم که ما هم محدودیت هایی را می پذیریم که واقعی نیستند. به مامی گویند یا ما به خود می گوییم نمی توان فلان کار را انجام داد واین برای ما یک واقعیت می شود محدودیتهای ذهنی به محدودیتهای واقعی تبدیل می شوند و به همان محکمی!

باید این سوال مهم را از خود بپرسیم که چه مقدار از آنچه ما واقعیت می پنداریم، واقعیت نیست بلکه پذیرش ماست !؟
/ 6 نظر / 53 بازدید
سرنا

عالی بود واقعا

هوادار کوی او

سلام دوست گرامی واقعا زیبا بود/ممنون برام دعا کنید تا بتونم از این محدودیتی که برای خودم ایجاد کردم رها شم در پناه حق....[خداحافظ]

conference

سومین کنفرانس مدیریت اجرایی 24و25 مهرماه 1391 سالن همایشهای اسناد وکتابخانه ملی برای شرکت در کنفرانس با ما تماس بگیرید

مدیریت اجرایی

سلام دوستان گلم.من یک دست جزوه کامل.کتاب.خلاصه و تست و جامع و ..... مدیریت اجرایی دارم.خودم امسال کنکور دادم رتبه خوب اوردم.خداشکر الان هم روزانه قبول شدم. اگه کسی از دوستان نیاز داشت تماس بگیره 09376590070 قیمت توافقی قیمت توافقی

حسین

سلام به همه ی دوستان من کتابهای ماهانم رو می خوام بفروشم سال 89 اگر کسی خواست ایمیل بزنه hossein9878@yahoo.com

حديث

سلام من پك تئوري مديريت dlm وزبان وزبان تخصصي آرمان اشراقي و كنكورهاي آزاد وسراسري انتشارات نگاه دانش،مباني سازمان رضايي و تست هاي تئوري پرچ وچند تا ديگه كتاب دارم به قيمت مي فروشمشون. hadisnaseri760@yahoo.com