شهروند الکترونيکی

امروزه در بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان اغلب شهروندان در حال تبديل به شهروند الكترونيكي هستند و در كشور ما نيز تا چند سال آينده كليه شهروندان مجبورند كه شهروند الكترونيكي باشند.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از ایلنا، مهندس مرتضي متواضع، مدير گروه شهروند الكترونيكي مجتمع فني تهران, ضمن اعلام مطلب فوق اظهار داشت: از چندين سال قبل دولتمردان كشور متوجه نفوذ هراسناك فناوري اطلاعات و ارتباطات در زندگي مردم شده و به جاي رفع و مقابله منفعلانه با اين فناوري و فرار از پيامدهاي نيك و بد آن تصميم به منطبق كردن شرايط كشور با واقعيت‌‏هاي موجود و به‌‏كارگيري جنبه‌‏هاي مثبت اين فناوري در ميان مردم گرفتند.
متواضع در ادامه افزود: در همين راستا طرح‌‏هاي مختلفي از سوي دولت با هدف توسعه كاربردهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات در ميان كاركنان دولت از يك سو و پرورش آحاد جامعه براي استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات در زندگي روزمره از سوي ديگر پايه‌‏گذاري شده است.
وي, با تاكيد بر اين كه جامعه الكترونيكي و دولت الكترونيكي نيازمند شهروند الكترونيكي است, گفت: استاندارد آموزشي شهروند الكترونيكي يا ECITIZEN كه طراحي ان توسط بنياد بين‌‏المللي ICDL انجام شده, تلاش جديدي در راستاي نيل به اهداف جامعه الكترونيكي و دولت الكترونيكي در تمام كشورهاي دنيا به شمار مي‌‏رود.
مدير گروه شهروند الكترونيكي مجتمع فني تهران, خاطرنشان كرد: اين استاندارد در واقع به منظور نهادينه كردن مهارت‌‏هاي زندگي آنلاين طراحي شده و نه تنها مهارت‌‏هاي مورد نياز براي كار با كامپيوتر را آموزش مي‌‏دهد ؛ بلكه داوطلب را براي يك حيات فعال در عصر الكترونيكي به طور كامل آماده مي‌‏كند.
وي تصريح كرد: دريافت گواهي‌‏نامه ECITIZEN به اين معناست كه داوطلب توانايي كار با كامپيوتر را داشته و در عين حال قادر است كارهاي خود را با استفاده از امكانات موجود در اينترنت انجام دهد.
متواضع در ادامه عنوان كرد: شهروند الكترونيكي مطابق استاندارد ECITIZEN كسي است كه از حداقل دانش لازم در رابطه با مفاهيم پايه ICT، حداقل توانايي لازم در به‌‏كارگيري سيستم عامل ويندوز و واژه پرواز مايكروسافت، توانايي كافي براي برقراري ارتباط با اينترنت و وب جهان‌‏گستر، توانايي مبادله پيام‌‏هاي الكترونيكي از طريق فناوري پست الكترونيكي، توانايي كافي براي يافتن اطلاعات مورد نياز با انجام جستجوهاي موثر در وب، توانايي مقابله با پيامدهاي منفي و بدآموزي‌‏هاي احتمالي اينترنت و استفاده از كاربردهاي مثبت اين فناوري، توانايي يافتن اطلاعات راجع به نحوه انجام كارهاي مختلف از طريق اينترنت، توانايي تكميل فرم‌‏هاي آنلاين اينترنتي و انجام كارهاي روزمره مختلف از طريق اينترنت، برخوردار باشد.
وي تصريح كرد: با توجه به تعاريف بالا، امروزه در بسياري از كشورهاي پيشرفته جهان، اغلب شهروندان در حال تبديل به شهروند الكترونيكي هستند و در كشور ما نيز تا چند سال ديگر كلي شهروندان مجبورند كه شهروند الكترونيكي باشند.
مدير گروه شهروند الكترونيكي مجتمع فني تهران, عنوان كرد: در واقع كسب هر يك از مهارت‌‏هاي فوق توسط كاركنان دولت و عموم مردم قدم بسيار مهمي براي دست‌‏يابي به يك جامعه الكترونيك پويا و به تبع آن نيل به اهداف دولت الكترونيكي به شمار مي‌‏رود.
وي, با اشاره به اين‌‏كه مخاطبان پروژه شهروند الكترونيكي كساني هستند كه مي‌‏خواهند در عصر حكمراني اطلاعات يك شهروند موفق و فعال باشند, افزود: در صورت توجه دولتمردان و مسوولان ذيربط به پروژه شهروند الكترونيكي و تلاش آن‌‏ها به منظور نهادينه كردن آن در ميان عموم مردم و كاركنان دولت دستاوردها و نتايج مثبت زيادي در كوتاه‌‏مدت و ميان‌‏مدت حاصل خواهد شد.
متواضع, ضمن اشاره به اين دستاوردها گفت: كاهش ترافيك شهري، آلودگي‌‏هوا، افزايش سرعت كارها، صرفه‌‏جويي در انرژي مفيد شهروندان، ارتقاي روحيه مثبت و رفاه و آسايش شهروندان ، افزايش سرعت توسعه و پيشرفت كشور ميان‌‏بر زدن مسير طولاني ترقي و توسعه و ارتقاي متوسط سطح فرهنگي و علمي شهرها به واسطه تبديل شهروندان شهر به شهروندان الكترونيكي، از جمله تبعات مثبت اين اقدام محسوب مي‌‏شود.

/ 0 نظر / 21 بازدید