اسامی جديد تاريخی ابداعی کشورهای عربی!

اخیرا اتفاقات جالب تری نیز در مورد بعضی از اسامی تاریخی ایرانی اتفاق افتاده است.
ظاهرا قطر و بعضی دیگر از کشورهای عربی کارهای عجیب و غریبی انجام داده اند که قدری هم خنده دار است.
البته اگر به عمق آن فکر کنیم و دولت هم عکس العمل مناسبی از خود بروز ندهد تاسف بار خواهد بود.
مثلا بجای اسم ابو علی سینا گفته اند بو علی سینای عربی!
بجای ابوریحان بیرونی گفته اند الابوریحان!
حتی حماقت و جسارت را از این هم فراتر برده اند بطوری که قطری ها اخیرا از خود نبوغ به خرح داده و گفته اند جمهوری عربی ایران!
در اوائل امسال هم که امیر قطر در حاشیه مراسم خداحافظی خود با رئیس جمهوری اسلامی ایران، با آرزوی پیروزی تیم ملی فوتبال ایران درجام جهانی گفته است: امیدوارم "تیم ملی ایران" و "تیم ملی خلیج فارس عربی!" در جام جهانی یکی از تیمهای پیروز باشد.
من نمی دانم در مورد سال 2007 که سال بزرگداشت مولوی است چه خواهند کرد. جای آن دارد که سال 86 بنام سال مولوی نامگذاری شود. تا آنجا که من میدانم ترکیه به شدت در حال تبلیغات است که در سطح جهانی مراسم بزرگداشت برگزار کند و کلی در این زمینه در حال هزینه کردن است. همچنین سال پایتخت اسلامی بودن در سال 85 به ایران سپرده شده است و می توانست یک ارزش بزرگ برای ایران از نظرات مختلف از جمله گردشکری کشورهای اسلامی به ارمغان داشته باشد. (مهمترین منبع گردشکری برای ایران با چشم اندازی که حاکمیت برای ایران در نظر کرفته است.) ولیکن این سال در حال اتمام است و دولت فخیمه، به خاطر پاره ای مسائل  (و احتمالا شخصی) حاضر نشدند کاری برای شهری که این پایتختی را بر عهده دارد انجام دهند. حتی اعتبارات این شهر را در همین سال کم کرده اند. شهری که متعلق به همه ایرانیان است. می دانید چقدر هزینه دارد اگر بخواهیم یک شهر جدید گردشگری بسازیم. تازه اگر اصلا امکان پذیر باشد. عجب که دشمنی های شخصی و جناحی چه بلاها بر سر این سرزمین می آورد. ظاهرا قرار است از این شهر نیز مانند دیگر شهرهای ایران به تهران مهاجرت کنند، می دانید که طبق آمار سال 85 در حدود یک پنجم جمعیت کشور در تهران زندگی می کنند!

/ 0 نظر / 19 بازدید